HVP > Novinky >Nepojištění letos zaplatili již 100 miliónu korun

Nepojištění letos zaplatili již 100 miliónu korun

Nepojištění letos zaplatili již 100 miliónu korun

Praha, 23. června 2010 K dnešnímu dni, od začátku letošního roku, zaplatili neplatiči povinného ručení do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP) celkem již 100 miliónu korun na sankčních příspěvcích. Pro srovnání – za celý loňský rok bylo na sankčních příspěvcích vybráno 65 milionu korun.
„Je příznivou zprávou, že se daří zvyšovat inkaso sankčních příspěvku. neplatiči povinného ručení se tak čím dál více podílejí na financování závazku garančního fondu,“ říká Jakub Hradec, výkonný ředitel ČKP a dále doplňuje: „Mnohem důležitější než výše vybraných sankčních příspěvků jsou ale vlastní dopady jejich zavedení, tedy především snižování poctu nepojištěných vozidel a tedy i nepojištěných škod.“
Kompetence uplatňovat nárok na úhradu povinného příspěvku nepojištěných do garančního fondu je dána České kanceláři pojistitelů zákonem č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, s účinností od 1. ledna 2009. Počínaje tímto datem jsou vlastníci a provozovatelé vozidel, kteří nemají sjednáno povinné ručení, povinni hradit za každý den, kdy nemají vozidlo pojištěno, příspěvek do garančního fondu ČKP. Sazba příspěvku se podle druhu vozidla pohybuje od 20 do 300 Kč denně - u osobního vozu 50 nebo 70 Kč denně. Součástí příspěvku jsou i náklady uplatnění a vymáhání. Příspěvek však v žádném případě nenahrazuje pojištění, a pokud tedy je nepojištěným vozidlem způsobena škoda, tak ji poškozenému uhradí ČKP z garančního fondu a následně celou částku vymáhá po nepojištěné osobě.
 
xxx
 
Česká kancelář pojistitelů
Česká kancelář pojistitelů je profesní organizací pojišťoven, které poskytují tzv. povinné ručení. Spravuje garanční fond, z něhož hradí poškozeným škody, jež jim byly způsobeny
nepojištěnými vozidly. Kancelář následně tyto škody vymáhá po řidičích a vlastnících nepojištěných vozidel. Řeší rovněž případy, kdy došlo k újmě na zdraví nebo usmrcení osob
při nehodě způsobené nezjištěným vozidlem, a zabezpečuje plnění dalších úkolu vyplývajících ze zákona c. 168/1999 Sb., který tuto problematiku upravuje.
www.ckp.cz
www.bezpojisteni.cz

 


Tiskové zprávy

  • 6. 10. 2019
    Svaz průmyslu: zahraniční poptávka slábne, růst ekonomiky zpomalí
    více informací »
  • 6. 10. 2019
    Schillerová: Návrhem bankovní daně by ČSSD porušila koaliční dohodu
    více informací »

Zobrazit všechny zprávy »


Kalkulator

Novinky

Hasičská vzájemná pojišťovna své produkty nezdražila

Hasičské noviny 8.3.2013 zveřejnili rozhovor s obchodní ředitelkou Hasičské vzájemné pojišťovny o činnosti a produktech společnosti. více »

Počet pojištěných vozidel v databázi ČKP

Počet vozidel s poviným ručením, registrovaných v databázi České kanceláři pojistitelů, neustále roste. K 30.6.2011 již přesáhl 6,7 milionů vozidel a za poslední rok narosl o více než 130 tisíc. více »

Nepojištění letos zaplatili již 100 miliónu korun

Nepojištění letos zaplatili již 100 miliónu korun

K dnešnímu dni, od začátku letošního roku, zaplatili neplatiči povinného ručení do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP) celkem již 100 miliónu korun na sankčních příspěvcích. Pro srovnání – za celý loňský rok bylo na sankčních příspěvcích vybr... více »